❄ Vánoční upozornění: 19.12.2024 bude poslední expedice balíků, ostatní objednávky začneme odesílat po inventuře 8.1.2025.
Od 20.12.2024 - 7.1.2025 budou pobočky Praha a Vlašim uzavřeny. Přejeme vám krásné svátky! ❄

Jak správně vybrat kliku na dveře

Dva hlavní typy klik na dveře a rady jak si je správně objednat.

Jak poznat, která klika na dveře je ta pravá? Člověk si řekne, klika... to je tak malý detail. Komu na tom záleží? To se mi v interiéru úplně ztratí a nikdo si jí nikdy ani nevšimne. Avšak, nejde jen o estetiku, jakou má barvu, jak mi klika padne do ruky. Při výběru je důležité i praktické hledisko – celková funkčnost kování a aby sedělo právě na ty moje dveře. Po pravdě, to byla i pro mě španělská vesnice! Proto tady máme pro Vás zjednodušený popis základných dvou typů klik, abyste se v tom už ani Vy neztráceli.

ŠTÍTOVÉ KLIKY

Prvním typem klik jsou tzv. „štítové kliky“. Nebojte se, nehrajeme si tu na žádné rytíře. Znamená to jen, že samotná klika sedí na takové podlouhlé podložce, tzv. „štítě“, který sa připevní na dveře. Tyto kliky mají klasický, ale i moderní vzhled. Ideálně se hodí do interiérů tradičnějšího stylu. Často se používají na překrytí otlaků po starých kováních, abyste nemuseli kupovat nové dveře. 

Pokud se Vám právě takový vizuál kliky hodí, před koupí je dobré vědět vzdálenost mezi osou kliky a osou klíče. Ta se nazývá „rozteč“. Standardní vzdálenost je 72 nebo 90 mm. Jednoduše si pomůžete pravítkem níže na obrázku. V našich katalozích  jsou tyto štítové kliky označené zkratkou SO (štít oválný), SH (štít hranatý), SOD (štít oválný dlouhý) nebo SOK (štít oválný krátký) a pro případ úzkých štítů USH (úzký štít hranatý).

POMOCNÉ PRAVÍTKO

Tip: Otvory do štítových klik vyrážíme na objednávku. A proto nám při nákupu nezapomeňte uvést správný typ otvoru a také rozteč Vašich dveří, jaký potřebujete. Pokud si objednáte nesprávně, nemusí být jejich výměna samozřejmostí.

Štítové kliky se dají koupit i s koulí! Při objednávce zadejte, jestli jde o kliku pravou (označenou jako RE) nebo levou (označenou jako LI). Podívejte se na grafiku, kde to máme lépe znázorněné.

ROZETOVÉ KLIKY

Rozetové kliky jsou v dnešní době populárnější než štítové. Vyznačují se jednodušším modernějším vzhledem. V nabídce máme nespočet typů, množství, standardní i designové tvary, pro minimalistické či extravagantní interiéry, na výběr jsou také různé barevné i materiálové provedení.

Skládají se ze dvou dílů – kliky s malým štítem nazývaným „rozeta” a části pro klíč. Podle tvaru rozlišujeme rozetové kování s kulatou rozetou (označené R) a rozetové kování se čtvercovou rozetou (označené HR) nebo ještě dokonce i s úzkou oválnou rozetou (označené UOR). Většina rozetových klik se upevňuje prošroubováním přes celou tloušťku dveří. V místě zámku je důležité, aby byly v zámku na to určené otvory. Například otvor BB je otvor pro interiérový klíč dozický v oválném tvaru, BBQ není žádné šťavnaté masíčko, ale je to otvor pro dozický klíč avšak v hranatém tvaru. PZ je pro cylindrickou vložku, takzvanou „fabku“ a WC označujeme WC sadu s klíčem, přičemž zámek potřebuje spodní otvor na čtyřhran s rozměrem 6x6.

I rozetové kliky se dají koupit s koulí! Při objednávce zadejte, jestli jde o kliku pravou (označenou jako RE) nebo levou (označenou jako LI). Podívejte se na grafiku, kde to máme lépe znázorněné.

TYPY OTVORŮ
JAK SPRÁVNĚ OBJEDNÁVAT KLIKY

Standardně dodáváme kování se šrouby a čtyřhranem 8x8mm pro tloušťku dveří 40mm. U zpevněných a bezpečnostních kování je většinou tloušťka dveří od 38 mm do 50 mm, pro rozteče 72 a 90 mm. Rozteč 92 mm je pro tloušťku dveří 58 až 68 mm. Pokud by zrovna Vaše dveře byly specifické a měly jinou tloušťku, určitě nám to nezapomeňte poznamenat v objednávce.

MONTÁŽ

Když už konečně máte kliku, co s ní? Správná montáž je pro funkčnost kliky nesmírně důležitá. Přesné zaměření a vrtání otvoru je přímo klíčové! Použijte montážní návody a díly, které jsou součástí balení, neupravujte kování před ani během montáže, a před instalací promažte mechaniku kování univerzálním mazivem, například Pecol P230. Směle do toho. Pokud si však netroufáte, můžete si u nás zakoupit nebo zapůjčit MP PROFI - ŠABLONU.

 

OŠETŘOVÁNÍ

Jednou za rok nezapomeňte promazat mechaniku kování. Aby to šlo jako po másle! Na čištění se nedoporučuje používat agresivní chemikálie ani čistící prostředky. Úplně stačí jemný vlhký hadřík. Už Vám někdy začala klika pískat nebo se zasekávat? Žádnou paniku. Doporučujeme použít univerzální mazivo PECOL BIO P55 polosyntetický sprej, který se používá na promazání různých mechanických pohyblivých častí, poskytuje ochranu proti korozi, je odolný vůči vodě, slanému a kyselému prostředí.

Jestli jste si i vy lámali hlavu nad tím, jaký typ kliky vybrat, jak jí objednat, namontovat a ošetřovat, doufáme, že se nyní lépe zorientujete v našem eshopu.